Un bărbat de 42 de ani a fost reținut de polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Craiova după ce s-a urcat beat la volan. Judecătorul a decis să-l aresteze preventiv pentru 30 de zile. La testarea cu aparatul alcooltest bărbatul avea o alcoolemie de 0,51 mg/l alcool pur în aerul expirat. În urma analizelor din sânge s-a stabilit că avea o alcoolemie de 1,24.
“În fapt, în seara zilei de 17 mai a.c., în jurul orei 21.50, polițiștii l-au depistat pe bărbat în timp ce conducea un autoturism pe strada Păltiniș, din localitate. Întrucât acesta prezenta halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul alcooltest care a indicat o concentrație de 0,51 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior testării, cel în cauză a fost transportat la o unitate medicală unde i-au fost recoltarea mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei, iar în urma analizelor de laborator s-a stabilit că bărbatul avea o îmbibație alcoolică în sânge, peste limita legal admisă. În urma cercetărilor efectuate și a probatoriului administrat, sub supravegherea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova, polițiștii l-au reținut pe bărbat, pentru 24 de ore, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dolj. În cursul zilei de ieri, 27 mai, judecătorul de drepturi și libertăți a dispus arestarea preventivă a acestuia pentru 30 de zile”, potrivit IPJ Dolj.


Comment here