ActualitateComunitateRegional

Apel fals la 112. O minoră de 13 ani a sunat la 112 și a spus că a fost răpită din Caracal împreună cu alte 4 fete

Polițiștii doljeni atrag atenția asupra faptului că apelul de urgență la 112 nu este o glumă.

,,AJUTOR! AM FOST RĂPITE!”, au fost cuvintele pe care le-au auzit polițiștii Secției 13 Poliție Rurală Segarcea, vineri, 23 mai, în jurul orei 23.26, în urma unui apel de urgență 112, venit de la o persoană de sex feminin, care s-a recomandat “Maria”.

“În timpul discuțiilor purtate cu apelanta, acesta a precizat că a fost luată cu forța din municipiul Caracal, județul Olt, împreună cu alte 4 fete, și transportate cu o dubă neagră într-o direcție necunoscută, fără însă a putea menționa numele celorlalte fete.

În regim de urgență, echipe de polițiști din cadrul Poliției Orașului Segarcea și Secției nr.13 Poliție Rurală Segarcea au efectuat căutări și verificări în vederea găsirii apelantei.

În cursul zilei de ieri, 24 mai, în urma mobilizării forțelor de ordine și a activităților specifice desfășurate, au fost identificate trei minore, de 12, 13 și 15 ani, din comuna Calopăr.

Din cercetările efectuate și în urma declarațiilor date în prezența părinților, cele trei au declarat că, printr-o decizie comună, au sustras telefonul mobil al unui vecin, iar minora de 13 ani a inițiat apelul de urgență 112 cu scopul de a face o glumă.

După efectuarea apelului 112, acestea au distrus cartela SIM și au înapoiat telefonul bărbatului.

În urma aspectelor constatate, reprezentanții legali ai minorelor au fost sancționați contravențional de către polițiști, cu amendă în valoare de 500 de lei, fiind transmisă și o informare către DGASPC Dolj”, potrivit IPJ Dolj.

Polițiștii fac apel la utilizarea responsabilă a Serviciului Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă 112.

“Educaţia joacă un rol esenţial în înţelegerea importanţei acestui sistem dedicat situaţiilor de urgenţă.

Un apel fals poate duce la alocarea inutilă a resurselor, în timp ce alte persoane pot fi într-o reală situaţie de pericol.

Reiterăm că legislaţia din România prevede că alertarea falsă a agenţiilor specializate de intervenţie, se pedepseşte cu amendă de la 2.000 lei la 4.000 lei sau prestarea de la 200 de ore la 400 de ore de activităţi în folosul comunităţii. De asemenea, apelarea abuzivă a numărului unic de urgenţe poate fi sancţionată cu amendă între 1.000 şi 2.000 de lei sau cu până la 200 de ore de muncă în folosul comunităţii”, au mai adăugat reprezentanții IPJ Dolj.

sursă foto: arhivă

Comment here